Sázka, výhra, zdanění – Jak si Češi vlastně stojí?

11.4.2024, Vojtěch Bartošek

Kdo nejvíce vydělává na hazardních hrách? Dnes se podíváme, jak moc náruživými hráči jsme a kolik za ně dokážeme utratit. Prozkoumáme zároveň na co si dát pozor, pokud se nám v hraní zadaří.
Sázka, výhra, zdanění – Jak si Češi vlastně stojí.jpg

Mezi Čechy mají hazardní hry poměrně velký věhlas a oblibu. Dokazuje to i částka 759 miliard korun která byla prosázená na našem území v roce 2022. Prosázená zde ovšem neznamená "pouze" peníze reálné (do hry vložené od hráčů) ale i peníze vyhrané, které se protočili tj. součet všech "kreditových" protočení. Zároveň je ale potřeba uznat, že provozovatelé vyplatili na výhrách 705 miliard korun, což také není málo. Z těchto čísel je tedy patrné, že pro provozovatele jsou hazardní hry dobrým zdrojem příjmů. Podobně jako v minulých letech, i teď dominují v tržbách provozovatelé online hazardních her před těmi, co provozují hazardní hry fyzicky v hernách či kasinech.

Když je řeč o tržbách, svůj profit z provozování hazardních her nemají jenom firmy, které v této branži podnikají, ale do velké míry i stát. Pokud srovnáme daně z hazardu napříč Evropou, dojdeme k závěru, že naše zdanění patří mezi nejvyšší v Evropě. Každý tiket, který si hráč koupí do loterie je totiž zdaněn 35 %, stejně jako každá sázka v automatu. U živých her je pak daň stanovena na 30 %. 

Samotný stát ovšem nedaní jenom provoz hazardních her, ale také samotnou hráčovu výhru. Pokud celková výše výher přesáhne 50 tisíc korun, znamená to povinnost podat daňové přiznání, přiznat celkovou výhru a odvést z ní řádně daň. Pro hráče to tedy znamená, že by si měl vést co možná nejpodrobnější seznam výher. Částky, které hráč vyhraje a nechá si je vyplatit se totiž sčítají a když si člověk výhry nezaznamená, může být snadné se v nich ztratit.

Pokud se člověk rozhodne, že výhry z hazardních her přesahující 50 tisíc korun neuvede v daňovém přiznání, můžete čelit několika důsledkům. Finanční úřad může kvůli podezření na neodvádění daní zahájit u hráče daňovou kontrolu. Ta odhalí nesrovnalosti mezi přiznanými a skutečnými příjmy. Na základě výsledků kontroly může dojít k doměření daně. V praxi to znamená, že finanční úřad bude po hráči chtít doplatit nedoplatky na daních za období, kdy hráčovy příjmy z hazardních her nebyly hlášeny. Pokud dojde k doměření daně, čeká na hráče též jednorázové penále, které musí splatit. Pokud se prokáže, že si poplatník chtěl daň úmyslně zkrátit, jedná se o trestný čin krácení daně, za který hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až 12 let.

Ať už je motivace pro hraní hazardních her jakákoliv, je nezbytné znát nejen pravidla hry kterou zrovna hrajete, ale i pravidla, která regulují hazard jako takový. Informovanost a zodpovědný přístup totiž pomáhají člověku, aby udržel hru pod kontrolou a příležitostně si jí dokázal i užít. 

Pokud by vás zajímaly další informace o změnách v legislativě na téma hazardní hraní, stačí kliknout na náš starší článek zde.