Klíč k udržení změny spočívá v kombinaci uvědomění, konání praktických kroků a vytrvalosti

7.8.2024, Helena Zíková

Udržet si motivaci, aby člověk držel hraní na uzdě, mnohdy není snadné. Klíčová může být kombinace vnitřního uvědomění, konání praktických kroků a vytrvalosti. Tady je pár praktických tipů:
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (4).jpg

Rozpoznání rizikových momentů

Zkuste si uvědomit, co vás k hazardu táhne nejčastěji. Důvody ke spuštění hry mohou být různé – stres, potřeba vypnout hlavu, nuda, vidina rychlého zbohatnutí nebo třeba směsice různých pocitů – možností je celá řada. Když si uvědomíte, co vás k hraní vede, můžete si připravit plán, jak v takových chvílích reagovat jinak. 

Plánování času

Můžete si zvolit činnosti nebo aktivity, kterým se budete věnovat místo hraní – třeba nějakou sportovní aktivitu, čtení, tvoření – co máte rádi nebo co vás bavilo dřív. Můžete zkusit i něco nového. Ze začátku si tvořte plán jen ze dne na den, než si na novou rutinu zvyknete. Nejvhodnější je střední míra zátěže, aby člověk nebyl moc ve stresu ani se moc nenudil. Únava i nuda patří mezi faktory, které zhoršují sebeovládání.

Nezůstávejte na to sami

Sdílení může člověku ulevit a přinést náhled na situaci. Podpora od ostatních může být klíčem k překonání krizových momentů. Můžete se svěřit někomu blízkému nebo nám zavolat na linku pomoci 777 477 877. Významnou roli může hrát i odborná pomoc – individuální nebo skupinová. Ne každou situaci člověk dokáže zvládnout sám a je v pořádku říct si o pomoc.

Sledujte svůj pokrok

Ohlédněte se za každým zvládnutým dnem a uvědomte si, jak se cítíte – po psychické i fyzické stránce. Podívejte se, jaký je stav financí – změnilo se něco? Jak se cítíte se svými blízkými – vnímáte nějakou změnu? Každá, byť nepatrná změna k lepšímu je důkazem, že to má smysl. Reflektování úspěchů pomůže udržet si motivaci a uvědomit si, že i přes drobné nezdary postupujete na pomyslných schůdcích stále vzhůru, krůček za krůčkem. 

Plán pro krizové situace

Zamyslete se, co dělat, kdyby vás přepadly myšlenky na hraní a promyslete co nejvíce dopodrobna jednotlivé kroky.

  • Můžete zavolat kamarádovi nebo na linku pomoci – víte, kde máte uložený kontakt? 
  • Můžete se pustit do nějaké činnosti – při čem se nejvíce uklidníte? Není to něco, co máte spojeno s hazardem a mohlo by lákat ke hře? 
  • Můžete si připomenout, co vás přimělo k rozhodnutí nehrát. Pokud jste si třeba rozkreslovali myšlenkovou mapu nebo sepisovali důvody, proč držet hraní pod kontrolou na papír (jak na to jsme napsali zde), můžete do poznámek znova nahlédnout. 

Udržet svůj život na uzdě může být někdy náročné – zvláště, když se třeba dostaví pochybnosti nebo se hlavou honí chumel myšlenek. Je důležité si uvědomit, že každá změna návyku bývá obtížná a časově náročná. Je důležité být trpělivý, vytrvalý a neztrácet naději, i když se třeba občas nepodaří dosáhnout svého cíle hned. Rádi pomůžeme – Naberte kurz a Linka pomoci pro hráče hazardních her a jejich blízké – 777 477 877 (provoz non-stop). 


Zdroje:

Nešpor K., Herle P.: Adiktologie pro všeobecné praktické lékaře. Praha: Raabe, 2019 (89-95)

Medková A.: Motivace k abstinenci v procesu doléčování. Praha, 2020. Bakalářská práce